14. ROČNÍK

CYKLOMARATONU

2023

25. června

Stejně jako vloni se o vítězi Velké ceny České Třebové v cyklomaratonu o pohár starosty města rozhodovalo až v cílové rovince. V hlavní roli se však představila jiná trojice kvalitních bikerů. Nakonec se z vítězství radoval Jan Fojtík, který ve finiši udolal svého o jedenáct let staršího bratra Ondřeje. S minimálním odstupem dojel třetí Marek Rauchfuss, silnou čtveřici, která jezdila dlouho spolu, doplnil Petr Šťastný.

Podmínky nebyly jednoduché, ale byly pro všechny stejné.Nedělní závod provázelo úmorné vedro, ručička teploměru neslezla pod třicet stupňů. Noční deště se postaraly o to, že v některých pasážích byly velké kaluže.

Letošní vítěz startoval v České Třebové i před rokem, ale měl smůlu. „Taky jsem tady vloni  jezdil v čelní skupince, jenže pak mi prasknul řetěz a bylo hotovo,“ vzpomněl si Jan Fojtík, který kvůli defektu nedokončil ani sobotní závod v Praze. „Trochu jsem trnul, ale vyšlo to.“

Čtveřice nejlepších jezdila dlouho spolu, k rozhodujícímu útoku se bratři Fojtíkové odhodlali  osm kilometrů před cílem. „Zkoušeli jsme to dvakrát, ale Marek, který to umí technicky, nás v kalužích vody vždycky dojel. Zaútočili jsme až při stoupání na kravské pastvině ,která byla nejtěžším úsekem trati. Na první pohled se zdálo, že to není těžký kopec, opak byl pravdou. Žádný strom a stín, jen slunce, navíc to po kamenech v zemi dost drncalo.Tam jsem s bráchou soupeřům cukli a získali rozhodující náskok.V cílové rovince to bylo jen mezi námi, byl jsem o chlup rychlejší,“ komentoval šťastný vítěz, který získal prémii 5 000 korun a krásný broušený pohár věnovaný starostou města. A co říkal vítěz letošního závodu na adresu okruhu? „Líbil se mi. Je to spravedlivá trať, na výkon i na techniku.“

Zkušenější Ondřej Fojtík vyhrál v sobotu v Praze, v České Třebové byl o devět desetin vteřiny pomalejší než mladší brácha Jan a bral „jen“ druhé místo. „Nejezdíme s bráchou za stejný tým, ale na trati jsme si snažili pomáhat. První a druhé místo je super,“ uvedl Ondřej a na otázku, zda si jej nebude mladší bráška dobírat, s úsměvem odvětil: „Naštěstí tady jsme každý jiným autem…“

Zkušený 38letý biker vyhrál řadu prestižních závodů doma a především v zahraničí, velké úspěchy slavil v Itálii, Německu a Austrálii. Pořadatele českotřebovského cyklomaratonu potěšilo jeho následující hodnocení. „Trať je nádherná. Hodně se mi líbí  pasáže v okolí rozhledny na Andrlově chlumu, zajímavý a těžký je závěr po sjezdovce. Okruh byl perfektně označen a zajištěn pořadateli, rád se do České Třebové vrátím,“ chválil Ondřej Fojtík.

Hlavní závod žen ovládla Iva Fidlerová, kterou potěšila finanční prémie ve výši tří tisíc korun a broušený pohár. Na kratší trati obhájil loňské prvenství domácí biker Michal Kubišta, mezi ženami byla nejrychlejší královéhradecká Zuzana Wernerová.

Velkou pozornost budil tandem, na kterém závod na 34,5 km absolvovali 73letý dědeček Vladimír a 15letý vnuk Filip Dvouletí (2:13:27).

Mezi aktivními účastníky tentokrát chyběl českotřebovský starosta Jaroslav Zedník, který se představil pouze v roli startéra. „V úmorném vedru se pro mne na tak těžký závod necítím, raději to přenechám mladším,“ komentoval svoji neúčast třiapadesátiletý šéf místní radnice.

VÝSLEDKY:

Muži – 65 km: 1. Jan Fojtík (Symbio-Cannondale) 2:25:23,45, 2. Ondřej Fojtík (Force KCK

Zlín) 2:25:24,56, 3. Rauchfuss (Kellys Bikeranch) 2:25:30,39, 4. P. Šťastný (Petr Čech Sport MTB Team) 2:26:07,85, 5. T. Vagenknecht (CSC míň je víc Nová Paka) 2:35:44,56, 6. Záleský (Eleven Mercedes Mitas) 2:37:30,33.

Ženy – 65 km: 1. Fiedlerová (Yogi Racing Team) 3:12:34,78, 2. Simonová (RCR Bike Česká Třebová) 3:16:25,51.

Muži - 34,5 km: 1. Kubišta (RCR Bike Česká Třebová) 1:23:02,65, 2. Kadrman (Prestige Cycling Team) 1:24:04,63, 3. Vaněk ml. (HSK Cycling Hradec Králové) 1:25:03,48.

Ženy – 34,5 km: 1. Wernerová (HSK Cycling Hradec Králové) 1:40:24,35, 2. Neumanová (RCR Bike Česká Třebová) 1:44:58,91, 3. K. Nábělková (Cyklosport Chropyně) 1:53:06,54.

Junioři – 34,5 km: 1. Penjak (Velocentrum Specialized) 1:30:35,02, 2. Holub (Symbio – Cannondale) 1:31:45,69, 3. T. Krč ml. (Cyklosport Chropyně) 1:33:45,82.

Juniorky – 34,5 km: 1. Macháčová (Bikecentrum Olomouc) 1:59:30,35, 2. A. Nábělková (Cyklosport Chropyně) 2:20:34,60.

Vrchlařská prémie Andrlův chlum (18,5. km) – muži: 1. Rauchfuss, 2. Jan Fojtík, 3. Záleský, ženy: 1. Simonová.

Rychlostní prémie Dlouhá Třebová (25. km) – muži: 1. Jan Fojtík, 2. P. Šťastný, 3. Rauchfuss, ženy: 1. Simonová.

Nejstarší účastník: Vladimír Dvouletý (Kola Číhal, ročník narození 1942).

Nejmladší účastník: Bedřich Smolák (Ski klub Česká Třebová, ročník narození 2003).

Nejlepší Třebováci:

Muži 65 km: 1. Vašata 3:04:38,80, ženy 65 km: 1. Simonová, muži 34,5 km: 1. Schenk 1:30:20,25, 2. Dejdar (oba RCR Bike Č.Třebová) 1:30:55,47, 3. Válka 1:41:16,18, ženy 34,5 km: 1. Neumanová.

Ze 181 přihlášených bylo v cíli klasifikováno 153 závodníků z Česka a Slovenska.

ZÁVODY DĚTÍ:

Odrážedla -  dívky (100 m): 1. Polášková, 2. Konečná (obě Česká Třebová), 3. Bartošová (Dolní Újezd), chlapci (100 m): 1. Brusenbauch, 2. Čopián, 3. Schenk (všichni Česká Třebová), děti do 6 let – dívky (300 m): 1. Kaplanová (Ústí nad Orlicí), 2. Preislerová (Česká Třebová) 3. Nováková (Rudoltice), chlapci (300 m): 1. M. Stránský (Ostrov u Lanškrouna), 2. Lebeda (Ústí nad Orlicí), 3. Ferkl (Rotoky u Prahy), děti 7-9 let – dívky (700 m): 1. Morávková (Libchavy), 2. Dašková (Česká Třebová), 3. Votočková (Ústí nad Orlicí), chlapci (700 m): 1. Faltýnek (Kamenec u Poličky), 2. Šimon Kovář, 3. Štěpán Kovář (oba Česká Třebová), děti 10-12 let – dívky (1 100 m): 1. Borková, chlapci (1 100 m): 1. Neugebauer, 2. Polášek (oba Česká Třebová).