14. ROČNÍK

CYKLOMARATONU

2023

25. června

Čtrnáct a dost. Českotřebovský cyklomaraton, který se poprvé jel v roce 2009, napsal v loňském roce svoji poslední kapitolu. Sportovní manažer Vladimír Vaněk se rozhodl v pořádání tohoto závodu horských kol nepokračovat.

„Ano. Po čtrnácti letech definitivně končím. Pořádat cyklomaratony na delších tratích je v současnosti dost obtížné. Musíte mít řadu povolení, vybrat, připravit a zajistit čtyřicetikilometrový okruhu není jednoduché. Na jedné straně musí člověk sehnat okolo 70 pořadatelů, na straně druhé má 140 závodníků. Dotace z města byla v roce 2023 o téměř dvacet tisíc nižší než při prvním ročníku v roce 2009, nebylo o čem přemýšlet. Na tradici může navázat někdo jiný, na horském kole ve městě pár lidí jezdí. Jde o to, aby nemysleli jen na sebe a chtěli udělat něco pro druhé. Držím jim palce,“ říká Vladimír Vaněk.
Uplynulých čtrnácti ročníků cyklomaratonu se zúčastnilo kolem 2 500 bikerů z České republiky, Slovenska, Polska a Velké Británie. Závod má dva trojnásobné vítěze. V letech 2009, 2010 a 2012 v České Třebové triumfoval olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. Na něj navázal Filip Adel, který byl nejrychlejší v letech 2013, 2014 a 2018.
Pouze tři borci absolvovali všech čtrnáct ročníků cyklomaratonu: Miroslav Orlich a Petr Klumpar z České Třebové a Vladimír Vaněk junior z Hradce Králové.
Závod měl jednu vynucenou přestávku. Neuskutečnil se v roce 2020, kdy se se jeho hlavní organizátor podrobil náročné ortopedické operaci.
„Děkuji všem, kteří mi při přípravě a organizaci závodu pomáhali: Lesy ČR, Městské lesy Litomyšl, Městská policie Česká Třebová, SDH Parník-Česká Třebová, bike areál Peklák, FK Česká Třebová, TJ Semanín, SDH Přívrat, SDH Řetová, SDH Dlouhá Třebová a dlouhá řada jednotlivců. Pozdrav patří také několika desítkám sponzorů. Díky, bylo to fajn, ale bylo toho dost,“ vzkazuje Vladimír Vaněk.